yükleniyor . . .
TR EN
2024

Cappadox 2024

Kapadokya’nın katmanlı kültürel dokusu ve eşsiz peyzajında ilhamla çağdaş sanat, gastronomi ve açık hava etkinlikleriyle deneyimlenebileceği çok-disiplinli bir platform sunan Cappadox; beşinci edisyonunda “Değişen Gökler” temasıyla, 23-26 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşiyor. Volkswagen ana sponsorluğunda, Yapı Kredi ve +1’in desteğiyle; Doğuş Hospitality’nin ağırlama partnerliği, Argos in Cappadocia, Under Armour ve KIKO Milano’nun katkılarıyla dört farklı disiplinin bir araya geldiği deneyimlerle yeniden buluşacaksın.

İlki 2015’te “Kapadokya Çarpması” başlığı altında düzenlenen festival, 2016’da “Gelin Bahçemizi Ekelim”, 2017’de “Dünyadan Çıkış Yolları” ve 2018’de ise “Sessizlik” temasıyla gerçekleşti. Türkiye’nin ilk destinasyon festivali Cappadox; geride bıraktığı dört edisyon boyunca Kapadokya’nın farklı köy, kasaba ve vadilerinde gerçekleşen programıyla yaklaşık 500 müzisyenin katılımıyla 80’den fazla konser, 50 çağdaş sanatçının katılımıyla 72 proje ve çağdaş sanat etkinliği, dört şefin sunduğu 50 gurme tadım ve gastronomi deneyimi ve 100’un üzerinde açık hava etkinliği gerçekleştirerek 50 bine yakın Cappadoxluyla buluştu.

Bu yıl “Değişen Gökler” teması altında düzenlenen festivalin çağdaş sanat programı, 2022’de kaybettiğimiz, Cappadox Çağdaş Sanat Programı’nın kurucusu ve şekillendiricisi olan küratör Fulya Erdemci’nin değerli anısına düzenlenecek ve 13 Haziran’a kadar izleyicisini ağırlayacak. Cappadox, katılımcıları geride bıraktığımız dört edisyon boyunca Kapadokya’dan birlikte öğrendiklerimize bakmaya davet ediyor. Başlığını, Erdemci’nin 2001 senesinde Karşı Sanat’ta gerçekleşen sergisi “Pişmanlıklar, Hayaller ve Değişen Gökler”den alan Cappadox, katılımcılarıyla Kapadokya’nın çok katmanlı tarihsel, kültürel ve fiziki coğrafyasında adım adım ilerleyerek kurulan ortak deneyimleri ve mümkün olmuş karşılaşmaları beraber hatırlamaya, altı yıl aradan sonra yeniden düşünmeye çağırıyor.

“Değişen Gökler” çağdaş sanat programı, geçmiş edisyonlardan bir seçkiyle biçimlenecek. Sanatçıların 2015-2018 yılları arasında ürettiği çalışmalarla, Kapadokya coğrafyasının kültürel ve toplumsal dönüşümüne ve bu katmanlı jeokültürel dokuyu algılama ve deneyimlemenin farklı biçimlerine getirdikleri yorumları geri çağıracak. Her biri geçmiş Cappadox sergileri için üretilmiş olan bu yapıtlar; bölgenin tarihi, ekosistemi ve canlı-cansız doğası, coğrafi, mimari ve sosyoekonomik özellikleriyle bağlar kuruyor. Toplumsal ve tarihsel dönüşümlerin planlar ve projeksiyonlara dirençlerine, neden-sonuç ilişkilerinin ötesinde tesadüflere, kazalara ve yanlış anlamalara açıklığına, lineer olmayan kesintili çetrefil yollarına uğruyor.

Türkiye’den ve farklı coğrafyalardan birçok müzisyenin katılımıyla, geniş bir müzikal yelpazeden farklı türlerin ve ritimlerin bir araya geldiği Cappadox müzik programı; günün ilk ışıklarıyla başlayacak. Kapadokya’nın farklı mekanları ve etkileyici atmosferine özgü performanslar; Kızıl Vadi’de gerçekleşecek Gün Doğumu Konseri’yle başlayıp mağaradan dönüştürülen Müze Argos’un samimi odasında heyecan veren seslerle devam edecek. Vadi yamacında yer alan Argos Vadi Crystal Sahnesi’ndeki gün batımı buluşmalarından sonra Çiftlik Ev +1 Sahnesi akşamın ilk konserine ev sahipliği yapacak. Perili Ozanlar Vadisi’nin sihirli ve psikedelik atmosferindeki Volkswagen Sahnesi’nde gerçekleşecek konserler ve DJ performanslarıyla sonlanacak müzik programı; Cappadoxluları renkli, katmanlı ve dinamik bir sonik yolculuğa çıkarıyor.

Yapı Kredi sponsorluğunda gerçekleşecek gastronomi bölümü, lezzet ve keşfin birleştiği farklı deneyimlerle geri dönüyor. Şef Mustafa Otar’ın, Doğada Açık Ateşte Pişirme etkinliğiyle modern pişirme yöntemlerinin dışında hazırlayacağı ve sunacağı sofra deneyiminin yanı sıra Levon Bağış’ın sunumuyla gerçekleşecek eşleşmeli ve anlatımlı Gurme Tadım etkinlikleri Cappadoxluların bütün duyularına hitap edecek.

Aşk Vadisi, Güvercinlik Vadisi ve Bozdağ başta olmak üzere, farklı vadilerde düzenlenecek yürüyüşler ve bisiklet rotaları ile birçok seviyeye uygun yoga ve meditasyon seansları; Under Armour sponsorluğunda gerçekleşecek açık hava programını oluşturacak. Günün farklı saatlerinde, doğa ve tarihin iç içe geçtiği mekan ve rotalarda katılımcılar; bedenleri ve çevrelerini yeniden keşfedecekleri deneyimlerle yeni bağlar kurabilecek.

Geride bıraktığı edisyonlarında sergi ve programları Uçhisar, Avanos, Orta Hisar, Göreme ve Çavuşin’de gerçekleşen Cappadox’un merkezi Uçhisar oldu. Uçhisar çevresinde birbirine yürüme mesafesindeki mekanlarda ve vadilerde gerçekleşecek çok-disiplinli festival ve sanat programıyla Cappadox, Fulya Erdemci’nin eşsiz küratöryal vizyonuyla biçimlenmiş sanat programının geçmiş edisyonlarının birikimiyle ve onun çok kıymetli hatırasıyla Kapadokya’yı yeniden duyumsamaya davet ediyor.

Cappadoxlular her sene olduğu gibi; müzik, çağdaş sanat, gastronomi, açık hava programlarından ve diğer etkinliklerden tercih ettiklerini seçerek kendi programlarını oluşturabilecek.

Çalma Listesi