yükleniyor . . .
TR EN
programa geri dön

KERALA DUST / LALALAR / DANILO PLESSOW (MCDE)

Danilo Plessow (MCDE)

Danilo Plessow, eski ismiyle Motor City Drum Ensemble, müzik bilgisi ve pikabın başındaki teknik yeteneğiyle dünyanın hatrı sayılır DJ ve prodüktörleri arasında gösteriliyor. Plessow; eklektik müzik anlayışı, nadir plaklara duyduğu tutku, türler arası yeni keşifler için ayırdığı tükenmez enerjisi, farklı ritimleri ve melodileri başarıyla birleştirme yeteneğiyle öne çıkıyor. Altı yaşında davul çalmaya başlayan prodüktör, okulda katıldığı big band ile caza duyduğu ilgiyi keşfetti. İlerleyen yıllarda bilgisayar üzerinden, sample’lar kullandığı prodüksiyonlar yapmaya başladı. Caz, funk, soul, hip-hop ve house etkisindeki ilk üretimlerini Inverve Cinematics ismi altında paylaşmaya başladı ve dikkatleri üzerine çekti. On altı yaşında uluslararası sahnelerde DJ’lik yapmaya başlamış olan Plessow, o yıllarda plak koleksiyonunu da genişletmeye başladı. House’un modern klasikleri arasında girmiş “Raw Cuts” serisini, Motor City Drum Ensemble ismiyle kendi plak şirketi MCDE Recordings altında 2008’de yayımladı. Dekmantel’den Montreux Caz Festivali’ne ve Coachella’ya uzanan birçok festival ve dünyanın sayısız kulübünde performanslar verdi. Tony Allen, Billy Cobham, Caribou gibi isimlere yaptığı dinleyicisini şaşırtmayı başaran remix’leriyle kendinden söz ettiren Danilo Plessow; Gilles Peterson’ın radyosu Worldwide FM’de düzenli olarak yaptığı programlarla, farklı müzik türlerinin geniş yelpazesinde keşiflerini paylaştı. Yetenekli prodüktör ve DJ; son yıllarda, odağını heyecan verici yeni plak şirketi Space Grapes etiketiyle analog müzik prodüksiyonuna yöneltti. Danilo Plessow’un dinamik, şaşırtan ve geniş yelpazeli performansına Perili Ozanlar Vadisi Volkswagen Sahnesi’nde 25 Mayıs gecesi tanıklık edebilirsin.

Kerala Dust

Vokalde ve elektroniklerde Edmund Kenny, tuşlularda Harvey Grant ve gitarda Lawrence Howarth’tan oluşan üçlü Kerala Dust, 2016’da Londra’da kuruldu. Bugünlerde Berlin ve Zürih’te yerleşik grubun bir araya gelişi, prodüktör ve enstrümanist Edmund Kenny’nin elektronik müzik sevgisi ve indie geçmişiyle birlikte bilgisayardan yaptığı elektronik kompozisyonlarla başladı. Kerala Dust, elektronik müziğin tekrar içeren doğasının bir mantra gibi zihni berraklaştırmasını müziğinin merkezine koyuyor. Grup, blues ve Americana’yı alışılmışın dışındaki hipnotik ve elektronik ritimlerle harmanlıyor. Grubun 2023 tarihli son albümü “Violet Drive”; Hamburg’dan Roma’ya uzanan bir yolculuğun ürünü. “Avrupa tarihine son derece yakından bağlı” olarak tanımlanan albüm, Avrupa’nın geçmişi ve geleceği arasında durmaksızın mekik dokuyor. Kerala Dust’ın psikedelik ritimlerine, 25 Mayıs akşamı Perili Ozanlar Vadisi Volkswagen Sahnesi’nin etkileyici atmosferinde kulak ver.

Lalalar

Ali Güçlü Şimşek, Barlas Tan Özemek ve Mehmet Alican İpek’tan oluşan Lalalar, 2019’un başında yayımladıkları “İsyanlar” teklisiyle yerli psikedelik sahneye hızlı bir giriş yaptı. Anadolu ezgileri ve 70’lerin arabesk ruhunu, fütüristik bir yaklaşımla buluşturan Lalalar; müziğinde sinematik retro basları, elektronik beat’leri, özgün vokalleri ve güçlü gitarları bir araya getiriyor. 2018’den bu yana “Hata Benim Göbek Adım”, “Yalnızca Ölü Balıklar Akıntıyı Takip Eder”, “Hiç Mutlu Olmam Daha İyi” ve “Ninja Partisi” gibi birçok teklisini dinleyicisiyle paylaşan Lalalar, canlı performanslarıyla da dans pistinin iddialı isimleri arasına girdi. Mayıs 2022’de “Bi Cinnete Bakar” isimli çıkış albümlerini yayımlayan grup, bir sene sonra ikinci albümleri “En Kötü İyi Olur”u dinleyicisiyle paylaştı. Özgün eserleriyle hem Türkiye’de hem de dünyada adından söz ettirmeye devam eden Lalalar ile 25 Mayıs akşamı Perili Ozanlar Vadisi Volkswagen Sahnesi’nde buluşabilirsin.