yükleniyor . . .
TR EN
programa geri dön

GÖREME VADISI BISIKLET TURU (ORTA-ZOR PARKUR)

Göreme Vadisi Bisiklet Turu, Göreme’nin saklı kiliselerine, bölgedeki en güzel peri bacalarına ve güvercinliklere yakından bakabilmen için bir fırsat.

Göreme parkuru Uçhisar Kalesi’nden başlıyor ve hiç pedal çevirmene gerek kalmadan köyün içinden ilerliyor. Güvercinlik Vadisi’ne inen bu yolda rastlayacağın benzersiz manzaraların keyfini çıkaracağın durakların ardından güvenli bir zemine sahip toprak yol üzerindeki inişin ardından Göreme’ye varacaksın. Eski sokaklardan kıvrılarak köyü geride bırakıp Kılıçlar Vadisi’ne giriş yapacaksın. Peri bacaları ve Bizans’ın erken dönemine ait mağara kiliselerinin bulunduğu vadi, tarih ve doğayı bir araya getiriyor. Tek yönlü ve engelsiz bir dağ bisikleti yolunu takip ederek manastıra ulaşacaksın. Ardından, Çavuşin köyünde serinleme ve atıştırma imkanın olacak.

Altıncı yüzyıldan kalma Vaftizci Yahya Kilisesi’ni ziyaret ettikten sonra, Paşabağ’daki kaya formasyonlarının oluşturduğu manzaranın ve doğa harikalarının içinden geçerek yolculuğun devam ediyor. Varış noktasına yaklaşırken düz bir toprak yol üzerinde kolay bir sürüş deneyiminin ardından, Zelve’ye, 1950’lerde yerleşilmiş olan mağara evlerin oluşturduğu bu açık hava müzesine ulaşacaksın. Yaya olarak gezilebilecek bu bölgeyle parkuru tamamlamış olacaksın.

Etkinlik mekanına ulaşabileceğiniz servisler için Uçhisar Bilgilendirme Noktası’na uğrayabilirsiniz. Koordinat olarak Uçhisar Pazar Alanı olarak konumlandırılmıştır.