yükleniyor . . .
GİRİŞ YAP / KAYIT OL
TR EN
programa geri dön

FLORA YÜRÜYÜŞÜ

Garanti kredi kartlarına %20 indirim! 

Cappadox 2016 Çağdaş Sanat etkinlikleri kapsamında gerçekleşen Floral Sohbetler programının bir parçası olarak düzenlenen Flora Yürüyüşü, Cappadox 2018’de de devam ediyor. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü’den Saniye Manici Gezer’in düzenlediği Flora Yürüyüşü, Kapadokya’nın görkemli jeolojik yapısının gizlediği florasına bakmaya davet ediyor. Gomeda Vadisi’nde gerçekleşecek turda Saniye Manici Gezer, bilimsel ve kültürel olarak bölgedeki bitkilerin yerleri ile geçmişte ve günümüzde Kapadokya’nın inanış, gelenek ve pratiklerindeki izlerini paylaşacak. 

Yürüyüş Parkuru

* Flora yürüyüşü Mustafapaşa’da başlayıp Aravan’da sonlanacak;

* Mustafapaşa’dan geçerek, Gomeda Vadisi’nin derinliklerine doğru ilerleyeceğiz;

* Patikaları kaplayan yoğun bir bitki örtüsüne sahip Gomeda Vadisi’nde yabani sarımsaklar, sığır kuyruğu, bölgeye özgü su nanesi gibi birçok farklı bitki türü incelenip görülecek. Tüm bu bitkilerin faydaları konuşulacak.

* Rota üzerinde ilerlerken Üzengi Deresi’nin üzerinden geçilecek.

* Ve yürüyüş Aravan’a varışımızla son bulacak.

Başlangıç saati: 09:30

Parkur: 2 km

Zemin: Engebeli ve bitkiler ile çevrili

Süre: 180 dakika

Flora yürüyüşü için etkinlikten yarım saat önce Uçhisar Cappadox Bilgilendirme Noktası’nda buluşulacak. Yürüyüş bitiminde de aynı şekilde servisler Uçhisar’a ulaşım sağlayacaktır.

Hazırlık

* Kondisyonunuzun iyi, sağlığınızın yerinde olması yeterlidir. Her yaştan katılımcı için uygundur. Önceden yapılacak fiziksel hazırlıklar katılımınızı ayrıca kolaylaştırır.

*Kaygan zemine uygun yürüyüş ayakkabılarınızı kullanmalısınız.

*Bitki örtüsünün cildinize zarar vermemesi için şort giymemeniz tavsiye edilir.

*Festival günleri olan 14-19 Haziran tarihlerinde etkinlik ücretleri kapı satış fiyatlarına göre artacaktır.

Saniye Manici Gezer Kimdir?

23.07.1969 doğumlu Saniye Manici Gezer, Nevşehir Hacı BektaşVeli Üniversitesi mezunudur. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikerliği yapmaktadır.

Atölye ve aromaterapi çalışmalarıyla; bedeni, zihni ve bilinçaltını uyararak vücuttaki yedi enerji merkezini (çakraları) dengeye getirmeye yardım eder. Farklı uçucu yağlar, sabun, krem ve tıbbi yağlar yardımıyla; Toprak Ana’nın sağladığı imkanlara minnettarlıklığını huzurlu ve kucaklayıcı bir ortamda sunar ve tabiatla bağ kurmayı sağlar.

8 yaş altı çocuklar Flora Yürüyüşü, Jeoloji Gezisi, Rehberli Tur, Küratörlü Tur etkinliklerine katılamamaktadır.