yükleniyor . . .
GİRİŞ YAP / KAYIT OL
TR EN
programa geri dön

MULATU ASTATKE

Etiyopyalı müzisyen, aranjör ve besteci Mulatu Astatke, dünya cazının yaşayan efsanelerinden. Mühendislik okuması için gönderildiği Londra Trinity College’da yeteneğinin keşfedilmesiyle başlayan müzik kariyerinde Berklee College of Music’den mezun ilk Afrikalı müzisyen oldu.

1960’lardan günümüze caz ve geleneksel Etiyopya müziğini, Latin, Reggae, Afro-Funk melodilerle buluşturan Astatke, Jim Jarmusch’un Broken Flowers filmindeki müzikleriyle yeni bir nesle ulaştı. Nicolas Jaar’ın parçalarına yaptığı editler, şarkılarından sample alan Talib Kweli, Kanye West, Damien Marley gibi isimlerle hayran kitlesi gençleşti, füzyon müzik dinleyenlerin ve cazseverlerin ötesine geçti. Performanslarıyla hâlâ dünyayı geziyor, geri kalan zamanını ise Addis Ababa, Etiyopya’da açtığı müzik okulu ve kulübü African Jazz Village’da geçiriyor; Ethio-jazzın derinliklerinde gezen bir radyo programı yapıyor.

Ethio Stars & Tukul Band ile kaydettiği albüm Addis 1988’i, 25 yılın ardından 2017’de yeniden yayınlayan Ethio-Jazz’ın 75 yaşındaki kralı, 2018 ilkbaharında Londra Barbican Centre ve Berlin Berghain’daki performanslarının ardından Cappadox’ta.